top of page
  • תמונת הסופר/תLior

סימביוזה: שלוש אחיות, שני מתנדבים, כנימלה, ואיש שעושה ישר

זמן סימביוזות.

סימביוזה. צוותאות. יחסי גומלין של החיים בצמידות. מקור המושג ביוונית: חיים וגם יחד. יחד. חיים. סימביוזה עם המתנדבים, סימביוזה של כנימות ונמלים עם מחושים ושלוש אחיות מסומביטות במיוחד שחיות יחד ולא ידעו בדד. * טים וקאי סיימו השבוע את ההתנדבות אצלינו בטרה נטורל. זוג ברלינאים צעירים, מלאי חדוות נעורים וחלומות יפים שגרו אצלינו בקראוואן המתוק. *


טים טים הוא נגר מקצועי. מנגר מגיל צעיר ומתמחה במגוון תחומים שקשורים לעץ. כשהוא פתח בפנינו את סט הכלים האישי שלו - נגנבנו. הבחור בונה לעצמו את כלי העבודה. הוא בנה למשל מכשיר שכשמעבירים אותו על פינה הוא מעגל אותה בשניה. בגרמניה מקצוע הנגרות הוא חלק מלימודים גבוהים והוא הגיע אלינו לחווה לעשות את ההתמחות ללימודיו במסגרת חילופי סטודנטים באירופה. כשהוא הגיע הוא קיבל מאיתנו רשימה. מעין וויש ליסט. רצונותינו בכחול על גבי נייר. הוא מקבל לו יד חופשית בהכל. מבחירת הפרוייקטים, עיצובם ועד כמה ומתי הוא עובד. זאת הגישה שלנו. כל אחד שיעשה מה שבא לו, מה שמשמח אותו ומתי שהוא רוצה. עולם של מותר. עולם של איש הישר בעיניו יעשה. איש הישר בעיניו יעשה? בעיניו? בעיני מי? האם כל אחד יעשה את הישר בעיני עצמו? ואולי אותו ישר, הוא הישר בעיני האדם שמולו? בעיניו. בעיני ההוא. זה מעודד חשיבה סימביוטית מעודד חשיבת הישר בעיני האחר. בעולם של מותר. כל אדם עושה את מה שבעיני אחר הוא ישר.

טים התגלה כבחור עם אינטיליגנציה ריגשית גבוהה כשבחר להתחיל ביום הראשון לסגור לי פינה עם שני מדפים שהיו חסרים לי במטבח. עם כל העבודה בחווה מיסטר לא הצליח להגיע לזה ואני כבר ממש רציתי את המדפים האילו. טים עשה אותי מרוצה בשניה. הוריד אותי מהראש שלו וקיבל את הערכתי לנצח. יש לי מדפים אני מכפת לי. מאז טים כבר הספיק להכין חלונות לגג החממה שנפתחים עם מכניקה חמודה מאוד, והכין לגיל כלי עבודה שיאפשר לו לחתוך ב 45 מעלות בשניה. כלומר טים יודע ליצר את החכה ולא רק לשלות עבורינו את הדג. הטבעוני כמובן.

כשעבד על מנגנון לדלת ההזזה, יצר כלי שיודע לחתוך עיגול מושלם. העיגול שחתך יהיה גלגל הזזה לדלת. לפני כמה ימים הזכרתי לו שימי חופש הם לגיטימים – ויותר מזה – אפילו רצויים, אבל הוא כל כך אוהב את העבודה שהוא באמת שש אליה בבוקר. לפחות כפי שהוא שש בחזרה אל קאי בסוף היום.

קאי קאי, סימביוזתו החמודה והיפה של טים מאוד אוהבת את עבודות הגינה ואת יצירת הסבונים והקרמים. קאי היא סטודנטית לחינוך לגיל הרך שלומדת בזום עקב החיים וחולמת על חוגים לילדים בחינוך יער. אני לגמרי רואה אותה עושה את זה. היא וגיל עבדו בשבוע האחרון על הקמת ערוגות חדשות שיקלטו את כל השתילים שנזרעו ומתפתחים בחממה. ושתלו את האחיות. שלושת האחיות שלושת האחיות מספרות את דרך החשיבה המקיימת. חשיבת עדן. חשיבה סימביומטית. שלושת האחיות הן תירס דלוע ושעועית. כל אחת מהאחיות שונה, גדלה אחרת, צורכת דברים מסויימים ומעניקה דברים אחרים. התירס גבוה השעועית מחפשת על מה לטפס. הדלוע מתפרס ועליו הגדולים מחפים על האדמה ושומרים על הנוזלים. מקטינים אידוי. למינימום הרצוי התירס הגבוה עושה צל על עלי הדלוע שלא ישרפו בשמש הישירה. התירס צורך הרבה מן האדמה בחוסר ברירה. השעועית שמנצלת את גובהו לטיפוס וגדילה ידועה גם כקושרת פחמן מעולה ובהתפרקותה מחזירה חומרים מזינים לאדמה שאחרי הגידולים לא תיוותר שממה. סימביוזה מושלמת. שלוש אחיות ואדמה.

נמלים וכנימות עוד סימביוזה קולית היא הסימביוזה בין הנמלים לכנימות. הכנימות - שנחשבות מכה רצינית בחקלאות – מפרישות טיפות מתקתקות שנקראות “טל דבש”. הנמלים עפות על זה. מתות על טל דבש. כדי שיהיה להן הרבה ממנו הנמלים מטפחות את הכנימות. שומרות עליהן. מרחיקות מהן טורפים. יוצרות עבורן חמימות. מיקרו אקלים. כשלנמלה בא לנשנש היא טופחת עם המחוש לכנימה על הגב ואז יוצאת ממנה טיפת טל דבש החוצה. אותה הנמלה יונקת בחריצות מעולה כמו מרימה קמפיין בחירות: “חיים ויחד תחילה!” מרוב שהנמלים אוהבות את הכנימות הן נותנות להן טרמפ כשמחדשים מקומות למה לסחוב אוכל אם אפשר לסחוב יצרנית? זה באמת רעיון עם תפנית (ותודה לויקיפדיה על התמונית) דברים נוספים שקרו: 1. התחלתי לתכנן שבחגים אדריך טיולים כאן. טאדאדאדאם! בשכונה הנוכחית שלי. בפורטוגל. באיים האזוריים. זה קורם. זה לא חלומות באספמיה, וגם אם כן – היוש אספמיה:) עצם הרעיון לחזור להדריך פרונטלי – בא לי. זה כרוך בהרבה עבודה מקדימה. המון לימודים. להתחיל שוב משהו שאני לא יודעת עליו כלום ורק לגלות יותר כמה אני לא יודעת כלום. לפחות עם השנים פיתחתי מיומנות בלא לדעת כלום. מי בא איתי לאיים האזוריים בספטמבר? 2. התחלתי להתאמן ולהתמחות בשיטה מתקדמת יותר להכנת סבונים. השיטה החמה. זאת שיטה שגם מזרזת את התהליך וגם מאפשרת לי שליטה מוחלטת בשמנים החופשיים בסבון – השמנים שנשארים עם תכונותיהם המקוריות ולא הופכים בתהליך כימי לדבר אחר. אני מתחילה להשתמש יותר באשלגן מאשר בסודה כאוסטית – וזה ברמה מסויימת -

עדיף לגינה. אני חושבת שמקומות שחיים כמערכת אקולוגית סגורה – עדיף להם להשתמש בחומרים ממקור אשלגן. חלק מהאשלגן שאני משתמשת בו אני מפיקה בעצמי מאפר מהקמין. עבודה ארוכה אבל לא קשה. מקדמת סימביוזה בתחושה.

מתנדבות מתנדבים כנימות נמלים סבונים

טיולים שלוש אחיות יחסי גומלין חיים יחד בצמידות בצוותאות יחד חיים. כל אחד עושה את מה שישר בעיני האחר

ושקטה ארץ ארבעים שנה. אולי יותר.


20 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
Post: Blog2_Post
bottom of page