top of page
  • תמונת הסופר/תLior

במבוק. נפלאה אהבתי.פעם רציתי להיות במבוק פאלי ודק וגמיש וחזק ויפה ועמיד ונמצא שם תמיד - שזה בגדול כל מה שאני לא. פעם רציתי להיות במבוק. צמח אהוב ומרתק נורא קבלו אהבת במבוק טהורה: * במבוק הוא שיאן גינס אינטרגלקטי במבוק הוא עשב והוא העשב שגדל הכי מהר בעולם. יש סוגים שצומחים מטר ליום במזג אויר מושלם כלומר כשיש גשם מליל אמש שמתערבב ביום עם מלא שמש. בבוקר החוטר מגיח מהאדמה, בצהריים מעל הברכיים החוטר מוצא נחמה ועם השקיעה הוא כבר ממש קרוב לפופיק. או לטוסיק. תלוי מאיזה כיוון מסתכלים. המשמעות היא שיש חומר גלם חינמי בלי סוף שגדל כל הזמן מההרים ועד החוף * תקופת הבמבוק. במבוק תמיד היה שם. אנחנו מכנים את תקופת האבן בשמה כי מה שנשאר מאותה תקופה זה אבנים, אבל תקופת האבן היא בעצם תקופת הבמבוק. בתקופה זו למד האדם לספק את כל צרכיו, לפתח כלים ולבנות מבנים מבמבוק. אבל אבן זה מה שנשאר, ואנחנו מאמינים ומקדשים את שרואים בעיניים. אז תקופת האבן איט איז. מה שמשמח את החוקרים. *

במבוק תמיד יהיה שם לא משנה כמה נשתמש בו – כשהוא חזק הוא הכי חזק בעולם וממשיך לספק חומר גלם לחיים ולא משנה כמה נצרוך אותו – יהיה ממנו עוד. במבוק גדל כששום דבר אחר לא גדל. במבוק זה אוכל - השוטים שלו שמבצבצים מהאדמה אכילים אחרי בישול ארוך והם רכים וקראנצ'ים ביחד. במבוק זה בית. במבוק זה תעסוקה במבוק זה כלי מטבח, כלי עבודה, עריסות, מדפים, כלי אחסון, מיטות ושידות. במבוק זה החיים עצמם באיזורים נרחבים על הגלובוס. * לבמבוק יש מכניקות ממש מעניינות. לדוגמא, הקוצים הקטנים שעוטפים אותו שהוא יוצא מהאדמה. קוצים פיצים שנדבקים ליד ומגרדים ולא נעימים. הקוצים האילו מלאים בסוכר ועם הפריצה של החוטר הטרי אחרי כמה ימי גשם ושמש הנמלים משתלטות על העניין וכשנמלים משתלטות על משהו – שום דבר אחר לא יכול להשתלט עליו.דמיינו יונק שמנסה לקחת ביס מהבמבוק וכל הפה שלו מתמלא בנמלים עוקצות. הנמלים ביער נהנות מהסוכר על הקוצים ושומרות על החוטר הרך כך שרק היונק הגדול עם המצ'טה יוכל להן. * סליחה? מישהו ראה פרח של במבוק?

לבמבוק יש עוד תכונה מגניבה מאוד. המכניקה של ההתרבות שלו כוללת את החוטרים שיוצאים מהשורש המאסיבי והמסועף. אבל! פעם בכמה שנים, תלוי בסוג הבמבוק, הבמבוק מפציע עם פריחה. אותו מין ספציפי של במבוק יפרח באותה שנה באותו פרק זמן בכל העולם במקביל. יש במבוקים שיפרחו כל 7 שנים יש כל 10 שנים ויש גם כל 20 שנה. פריחת במבוק היא נדירה ומרגשת.

* מותו של במבוק בהדרכותי, יש שלב בטיול שאנחנו עוברים ביער במבוק מסוג במבוק לבנית בתים.

במבוק לבניה הוא במבוק עבה במיוחד. עכשיו דמיינו שפעם בהמוווון זמן, כל היער פורח – ובתום הפריחה בום. מת. ככה. בפרצוף. יער-שלם-שמת-בבת-אחת. זה אפוקליפטי. זה נראה כמו סוף העולם. כל הבמבוקים מתייבשים. נשברים. קורסים. אנחנו הולכים בתוך יער מת. אין דרך ללכת ביער והמעבר קשה ואני מתרגשת לגמרי מהמחזה ומנסה להסביר לקבוצה את המעמד הנדיר שהם נמצאים בו תוך כדי שאני אוספת בקדחתנות זרעיםשל במבוק ענק. לזרוע במבוק ענק. אימג'ן ד'אט! פאקינג אוסום! (אגב, הזרעים, נשתלו מאוחר יותר במגוון ניסויים עם מגוון תנאים ומעולם לא נבטו. מעולם. מלא לא מצליח בחיים. זה גם.)

*

הבמבוק הכי טעים בעולם

יש מעל 700 מינים של במבוק בעולם. בכפר ניחוח הנחל בלאוס גדל בכל מקום מין שנחשב נדיר ואנין טעם. נשות הכפר נוהגות בשיא העונה לפשוט על היערות, להוציא שוטים טריים שפרצו, לקלף אותם בצוותא, לבשל בסירים גדולים, לרוקן את המים שנהיו מרים ולהחמיץ. את השקיות עם הבמבוקים הכבושים הן תולות על מקל בצד הדרך. אנשים מכל המחוז יודעים שאם הם יגיעו לכפר ניחוח הנחל, הם יוכלו למצוא שם את הבמבוקים המוחמצים מהזן הטעים ביותר הקיים. יש מי שנוסע במיוחד לכפר מרחוק כדי לקנות כמויות עבורו ועבור בני משפחתו. כלומר הבמבוק תומך גם בקירות הכפר וגם בכלכלתו.

* כמה חזק ועמיד הבמבוק? כשהיה לי הרבה במבוק - שטח ענק, יפיפה ולא עביר, כי היה מכוסה לגמרי בבמבוק - ניסיתי להיפטר ממנו במגוון שיטות, אבל לא משנה כמה קרוב לאדמה המצ'טה תחתוך – תמיד פיסה קטנה של אור תמצא את דרכה למילימטרון של שורש שיצמיח עלה פיצי. זהו. יש עלה אז הבמבוק כבר יתחזק. אם רוצים למגר את הבמבוק, יש שתי דרכים להשגת המטרה: דרך אחת היא לבצע חפירה מסביב לשורש העמוק נורא ולשלוף בחוסר ברירה נפח של קוב לפחות. זה כבד רצח וזה סיפור מההפטרה. דרך נוספת היא להבעיר מדורה שבמהלך הלילה תשרוף ותאכל את השורש

עד ליצירת בור ענק. כמעט מאורה. * אנחנו רוצים במבוק פה בפורטוגל כמה אנחנו רוצים במבוק? מיליון. אולי יותר. כמה שרציתי להוריד אותו בלאוס ככה אני רוצה שהוא יגדל פה. ממש ממש רוצה במבוק. וניסינו. וזרענו. ונאדה. ופתאום מצאנו. ככה זה בחיים. כשמחפשים מוצאים. חתכנו את החתיכה שמצאנו לשניים כך שכל יחידה תכיל שלושה באנגים. *

באנגים? באנג הוא יחידה של במבוק. ככה קוראים לזה במגוון שפות. הבמבוק בנוי משלבים חלולים שביניהם פקקים אטומים. שלב אחד של במבוק ופקק הם באנג. השם של כלי העישון הידוע נגזר משם היחידה של הבמבוק כי באמת מיחידה אחת כזאת אפשר, והיסטורית אכן היו מכינים, מקטרות מים לעישון. מה שנקרא – באנגים. * הכי מעניין בקצוות אז מצאנו וחתכנו והנחנו בדלי עם מים, שתי חתיכות ובכל אחת שלושה באנגים להשרשה וחיכינו וציפינו ובוקר אחד נקודה ירוקה בהירה הופיעה על חיבור של שני באנגים. בקצה.

תמיד בקצוות קורים הדברים הכי מעניינים. האמצע הוא ידוע וצפוי. אבל בשוליים, שם מתחילים השינויים.


שום התפתחות לא מגיעה מהאמצע. שינוי נולד בקצה. רוצים לחיות? לכו לקצוות. רוצים נורמליזציה ושקט? תישארו באמצע. נוח שם. ומפה לשם – יש במבוק חי לגמרי. גדל כל יום. אתמול עבר דירה מהחממה לקרבת הבריכה בתקווה שעד החורף הבא יתחזק ויעמוד בקרות. אני סומכת עליו שלא יאכזב. לא בא לי בתחום הבמבוק עוד כאב לב. * פעם רציתי להיות במבוק פאלי ודק וגמיש וחזק ויפה ועמיד ונמצא שם תמיד - שזה בגדול כל מה שאני לא. פעם רציתי להיות במבוק ואז קרה הקסם והבנתי שבפנימה אני כבר קצת במבוק בעצם.

24 צפיות0 תגובות
Post: Blog2_Post
bottom of page